Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Auto-Welt Audi 80 B4 kierownica Nardi Torino
tag

Artykuł

tło

Audi 80 B4 – jeden z najlepszych samochodów lat 90.

W tym artykule przedstawię argumenty za tym, że niedoceniane Audi 80 B4 to jeden z najlepszych samochodów pierwszej połowy lat 90. Życzę przyjemnego czytania.

Kilka słów o poprzedniku modelu B4, czyli Audi 80 B3 oraz o jej luksusowej odmianie Audi 90 B3

Audi 80 B4 to zmodyfikowana wersja modelu B3. Choć na pierwszy rzut oka różnice mogą wydawać się niewielkie to w rzeczywistości są one spore i istotne. Model B3 produkowany od 1986 r. był dużym krokiem w stylistyce tej marki. Seria B3 w odróżnieniu od B4 miała 2 wersje – Audi 80 B3 i Audi 90 B3. Model Audi 90 B3 to bogatsza wersja zwykłej 80-tki, która miała w standardowym wyposażeniu takie udogodnienia, jak elektrycznie sterowane lusterka czy wspomaganie kierownicy. Dodatkowe wyposażenie obejmowało np. klimatyzację manualną czy automatyczną, skórzaną tapicerkę, tempomat czy komputer pokładowy. Audi 90 B3 miało mocniejsze silniki, a jego charakterystyczną cechą były przednie lampy zespolone. Kierunkowskazy w tym modelu powędrowały w zderzak wraz z seryjnymi halogenami. Samochód można było rozpoznać z tyłu po blendzie, która przechodziła przez całą klapę bagażnika. Poza tym auto miało wstawki chromowane wokół szyb czy na zderzakach. Obecnie Audi 90 B3 jest dość rzadkim modelem, dlatego co roku jego wartość może rosnąć. Poważną wadą modelu B3 był zamontowany za tylną kanapą zbiornik paliwa, który uniemożliwiał rozłożenie tylnych foteli. Na temat modelu B3 będzie w przyszłości osobny artykuł. 

Rdza mu nie straszna

Audi 80 B4 przejęło sporo elementów od swojego poprzednika szczególnie w początkowej fazie produkcji. Model ten pojawił się w sprzedaży w drugiej połowie 1991 r. W wersji sedan produkowany był do końca roku 1994, natomiast wersję kombi można spotkać z datą pierwszej rejestracji z 1996 roku. Audi 80 B4 miało zmodyfikowany przód i tył w stosunku do wersji B3. Bardzo dużą zmianą było przeniesienie zbiornika paliwa między belkę a nadwozie, co umożliwiło składanie tylnego oparcia i tym samym zbudowanie wersji kombi. Równocześnie z wersją sedan i kombi produkowano typ coupe czy cabrio. Audi 80 B4 miało w całości ocynkowaną karoserię przez co samochód był bardzo dobrze zabezpieczony antykorozyjnie. Do słabszych elementów karoserii należą przednie błotniki, ranty boczne pokrywy/maski silnika oraz tylna klapa w odmianie kombi. Na tych elementach może wystąpić korozja, jednak nie zmienia to faktu, że bezwypadkowe modele B4 do dziś nie mają większych problemów z korozją. Nie mogę tutaj nie wspomnieć o podwoziu, które jest zabezpieczone perfekcyjnie. Podłoga tego samochodu po 30 latach będzie w świetnej kondycji. Kilka razy zdarzyło mi się zedrzeć warstwę gumy pod którą była zdrowa blacha. Poza tym nie znam przypadku, aby był kłopot przy podnoszeniu auta na podnośniku z oryginalną i nigdy nie naprawianą podłogą. Bez zastanowienia mogę stwierdzić, że zabezpieczenie antykorozyjne w tym samochodzie było na najwyższym poziomie. 

O wersjach silnikowych … a było ich wiele

Model B4 posiadał szeroką paletę wersji silnikowych w szczególności benzynowych. Bardzo popularna, ale najsłabsza jednostka benzynowa to wersja 2.0 o oznaczeniu ABT i mocy 90 KM. Był to prosty silnik na jednopunktowym wtrysku. Samochód z tym silnikiem był najczęściej dość ubogo wyposażony, choć występują odstępstwa od tej reguły. Mimo niewielkiej mocy jednostka ta była dynamiczna, oszczędna oraz mało problematyczna z instalacją gazową. Zaletą tego silnika były dłuższe przełożenia skrzyni biegów w stosunku do silnika ABK. Wspomniana już wersja ABK to silnik 2.0 z wielopunktowym wtryskiem paliwa o mocy 115 KM. Silnik ten zapewniał dobre osiągi i przyspieszenie, co oczywiście wiązało się z większym spalaniem. W wersji sekwencyjnej dobrze współpracował z instalacją gazową. Silnik 2.0 ABK pod względem osprzętu był bardziej skomplikowany. Wersja 2.0 ABK posiadała w standardzie obrotomierz. Model B4 we wszystkich wersjach silnikowych miał fabrycznie montowane wspomaganie kierownicy, a od 1993 r. również ABS czy poduszkę powietrzną kierowcy. Warto też wspomnieć o mniej popularnej jednostce 1.6 o mocy 100 KM i oznaczeniu ADA. Silnik ten miał także wielopunktowy wtrysk paliwa oraz posiadał w standardzie obrotomierz, jednak nie był w Polsce bardzo popularny. Z mojej wiedzy wynika, że mniejsza pojemność wynikała z faktu, iż był to pojazd produkowany ze wskazaniem na eksport na Europę Zachodnią. Innym ciekawym silnikiem montowanym w Audi 80 B4 i przejętym z modelu B3 był silnik 2.0 16V o oznaczeniu ACE generujący moc 140 KM na mechanicznym wtrysku. Jest to wersja rzadko spotykana występująca seryjnie w wersji Competition. Często w tej serii silnikowej samochód miał montowane dodatkowe zegary w tunelu środkowym wskazujące temperaturę i ciśnienie oleju oraz ładowanie. Silnik ten, mimo że posiada tylko 4 cylindry nie należy do ekonomicznych. Kolejnym silnikiem zapożyczonym od swojego poprzednika 90 B3 jest 5-cylindrowy pięknie brzmiący silnik 2.3 NG o mocy 133 KM. Silnik dość trwały przy odpowiednim serwisowaniu. Jeżeli nie ma instalacji gazowej to nie sprawia wielu problemów. Podobnie jak 2.0 16V tak i 2.3 to silnik na wtrysku mechanicznym. Silnik z długą tradycją w Audi. W modelu B4 był już nieco przestarzały, choć dostępny do końca produkcji. Osiągi może nie są oszałamiające, za to frajda z jazdy jest naprawdę duża. Jednostka dość paliwożerna.

Silniki V6 – 2.8 vs. 2.6

Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Auto-Welt Audi 90 B4 silnik V6 2.8

Dużym powiewem nowoczesności w roku 1991 było wprowadzenie silnika 6-cylindrowego w układzie V6 czyli 2.8 o oznaczeniu AAH i mocy 174 KM. Obecnie jest to wersja poszukiwana na rynku samochodów używanych, w szczególności z napędem na 4 koła czyli quattro. Silnik o bardzo fajnej kulturze pracy i mocy oraz przystępnym spalaniu. Warto zaznaczyć, że wersja 2.8 wprowadzona była z początkiem produkcji modelu B4 i pierwsze serie miały silnik V6 tylko o pojemności 2.8 przy mocy 174 KM. W kolejnym roku wprowadzono wersję silnika 2.6 V6 o oznaczeniu ABC i mocy 150 KM. Była to wersja uproszczona i tańsza w produkcji oraz zakupie. Silnik ten w przeciwieństwie do 2.8 nie miał przepływomierza i posiadał częściowo plastikowy kolektor ssący. W wersji 2.8 cały kolektor ssący był aluminiowy. Należy wspomnieć, że wersja 2.8 V6 miała seryjnie montowane elektryczne przednie szyby, co nie było standardem w wersji 2.6 V6. Ogólną bolączką modeli V6 były wycieki oleju spod głowic. Zarówno skrzynia biegów (manualna) jak i osprzęt silnika są trwałe i stosunkowo bezawaryjne – poza poduszkami silnika, które często się wyrywały. Ogólnie wersje 2.6 i 2.8 jak na swoje czasy charakteryzują się bardzo dobrymi osiągami i dynamiką oraz nie przesadzonym zużyciem paliwa (10 -15 l benzyny na 100 km). Jednostki te dobrze współpracują z instalacją gazową. Warto wspomnieć, iż wersja 2.6 V6 miała usterki sterowników silnika (Hella) czego nie da się powiedzieć o wersji 2.8 V6. Serie 2.6 V6 i 2.8 V6 miały lakierowane klamki i lusterka zewnętrzne w kolorze nadwozia. Seryjnie montowano halogeny przeciwmgielne (łączone z kierunkowskazami) i umieszczano je w zderzaku. Lampy przednie były zespolone. W miejscu gdzie w zwykłej wersji były kierunkowskazy – w wersji V6 zamontowano światła postojowe. Wszystkie ww. wersje to wersje wolnossące.

Czas na sportowe wersje silnikowe

Bardziej sportową odmianą modelu B4 jest S2 z silnikiem 2.2 i turbodoładowaniem o mocy 220 KM i oznaczeniu 3B lub 230 KM i oznaczeniu ABY. Silnik ten był zapożyczony z modelu Audi 200. Najczęściej spotykane wersje Audi S2 występowały z nadwoziem coupe i kombi. Najrzadziej widziana była wersja sedan, która powstała w liczbie nieco przekraczającej 300 sztuk. Na szczycie gamy modelowej stoi najszybsze Audi swoich czasów – Audi RS2 skonstruowane we współpracy z firmą Porsche. Model ten był produkowany zaledwie przez 2 lata od 1994 do 1995 r. Samochód występował w wersji kombi, lecz powstały też 3 lub 4 wersje sedan zależnie od źródła. Odmiana RS2 miała napęd na 4 koła quattro i silnik 2.2 o mocy 315 KM. W modelu tym spotkać można wiele elementów przejętych np. od Porsche 911. Zarówno Audi S2 jak i RS2 to temat na osobny artykuł.

Wersje z silnikiem Diesla

Omawiając model B4 nie można pominąć wersji z silnikiem Diesla oraz z turbodoładowaniem. Pierwsza wersja mniej popularna i zaawansowana technicznie to wersja 1.9TD 75 KM o oznaczeniu AAZ, gdzie pompa wtryskowa sterowana była jeszcze poprzez linkę gazu. Moim zdaniem silnik nieco za słaby do modelu B4, osiągi przeciętne, a spalanie wyższe od wersji mocniejszej. W mojej ocenie najsłabszy silnik w tym modelu pod względem mocy i popularności wśród kupujących. Silnik podatny na przegrzanie, co skutkowało pękaniem głowic. Często także ubogo wyposażony. Model B4 z tym silnikiem eksportowano głównie do krajów Europy Zachodniej. Drugą opcją był silnik 1.9TDI o mocy 90 KM i oznaczeniu 1Z. To właśnie ten silnik jest odpowiedzialny za ogromną popularność jednostek 1.9 TDI także w nowszych modelach. Silnik bardzo udany, bezawaryjny, oszczędny oraz dynamiczny. Montowany w wersjach sedan, kombi oraz cabrio. Pompa wtryskowa w tym silniku jest sterowana elektronicznie. Silnik posiada sterownik. Jeden z najpopularniejszych silników w tym modelu. Potrafi przejeździć wiele tysięcy kilometrów bez awarii czy remontu. Jeżeli mam się tutaj doszukiwać elementów problematycznych to z czasem wyrabiający się napinacz alternatora czy problemy ze zgrzytającym 3 biegiem w manualnej skrzyni biegów. Usterki te występują jednak przy większym przebiegu i nie powodują natychmiastowego unieruchomienia pojazdu. Jestem zdania, że silnik 1.9TDI 90 KM 1Z to jedna z najlepszych jednostek silnikowych w tym modelu.

Mocne strony Audi 80 B4

Dużą zaletą modelu B4 jest fakt, iż jest on tani w naprawie i eksploatacji. Proste zawieszenie, mała awaryjność, duża dostępność nowych i używanych części zamiennych oraz wygodne fotele sprawiają, że podróżowanie tym pojazdem jest ekonomiczne i komfortowe. W modelu B4 na rynku europejskim nie było rozróżnienia na wersję 80 lub 90. Wszystkie modele miały oznaczenie 80 B4. Wyjątek stanowiły modele eksportowane do Stanów Zjednoczonych o symbolu 90, które występowały tylko z silnikiem 2.8 V6. Modele te w porównaniu do wersji europejskich były bogato wyposażone. Model Audi 80 B4 miał szeroką ofertę wyposażenia dodatkowego i akcesoriów poprawiający wygląd pojazdu. Można tu wymienić standardowe rzeczy, jak tylne zagłówki, obrotomierz czy centralny zamek z kluczyka oraz wyposażenie bardziej luksusowe, jak klimatyzacja manualna czy automatyczna, centralny zamek z pilota, system wspomagania układu kierowniczego Servotronic, system ABS z EDS, komputer pokładowy, tempomat, dodatkowe zegary temperatury i ciśnienia oleju oraz ładowania, napęd na 4 koła quattro, radio CD, skórzana tapicerka oraz wiele innych. Jeżdżąc pojazdem klasy średniej można było poczuć się, jak w samochodzie luksusowym. Wymagało to jednak sporej dopłaty do modelu podstawowego. Konfiguracja wyposażenia była dowolna. Można spotkać model ze skórzaną tapicerką i manualnie otwieranymi szybami przednimi. Oczywiście były pewne reguły, jak np. szyby elektryczne dostępne w pakiecie z elektrycznymi lusterkami.

Auto-Welt - Audi 80 B4 wersja podstawowa przód
Auto-Welt wystawy modeli kolekcjonerskich Audi 80 B4 wersja podstawowa przód

Edycja limitowana

Omawiając Audi 80 B4 nie sposób nie wspomnieć o wersjach limitowanych. Mowa tutaj o wersjach Competition i Colour Edition. Wersja Competition została wypuszczona na rynek w celu uzyskania homologacji, aby Audi mogło brać udział w wyścigach samochodowych. Model ten produkowany był wyłącznie w 1994 r. z silnikiem 2.0 16V 140 KM i oznaczeniu ACE z napędem quattro. Model ten występował w 2 opcjach wyposażenia – wersja ”bogatsza” miała w standardzie m.in. klimatyzację. Wersja Competition charakteryzuje się innymi zderzakami przejętymi z wersji S2, przednimi lampami zespolonymi, tylnym aluminiowych spoilerem (jak w Audi S2 sedan) oraz 16″ felgami aluminiowymi. Model ten występował tylko w wersji sedan i powstał w ilości ok. 2500 sztuk. Wersja Colour Edition również pochodzi z 1994 r. Rozpoznać ją można po elementach karoserii, jak listwy, klamki oraz lusterka, które były lakierowane w kolorze nadwozia. Lampy tylne z klapy miały nieco inny wzór światła cofania. Uwagę zwracają tapicerka wnętrza występująca w dwóch kolorach oraz podświetlane osłony przeciwsłoneczne dla pasażera i kierowcy. Być może była to wersja wypuszczona z myślą o kobietach. Wersja Colour Edition występowała tylko w kilku kolorach nadwozia, a spotkać można ją najczęściej w wersji sedan.

Podsumowanie

Reasumując raz jeszcze mogę stwierdzić, iż Audi 80 B4 to jeden z najlepszych samochodów pierwszej połowy lat 90. ponieważ:

  • było bardzo dobrze zabezpieczone antykorozyjnie,
  • miało bogatą paletę silników,
  • było tanie w eksploatacji i niezawodne,
  • posiadało solidne silniki,
  • miało różne wersje nadwozia,
  • posiadało długą listę wyposażenia dodatkowego,
  • występowało w topowych wersjach,
  • jest ciekawą propozycją na youngtimera,
  • zadbane egzemplarze zyskują na wartości.

Kilka wskazówek przed zakupem

W momencie pisania tego artykułu oferta tych samochodów jest dość duża i znalezienie solidnego egzemplarza nie powinno być trudne. Osobiście polecam udać się po Audi 80 B4 do Niemiec, gdzie wybór jest największy. Zakup w Polsce solidnego auta jest oczywiście również możliwy. Jednak najszybciej taki egzemplarz dostaniemy od fana tego modelu. Polecam zwracać uwagę na modele lepiej wyposażone, np. w klimatyzację lub napęd quattro. Godne uwagi moim zdaniem są wersje Cabrio lub Competition, które mają dobry potencjał na systematyczny wzrost ich wartości.

Bartosz Janicki

Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Auto-Welt Audi 80 B4 kierownica Nardi Torino
Wystawy modeli kolekcjonerskich Auto-Welt Wnętrze Audi 80 B4 fotele kubełkowe
Modele kolekcjonerskie Auto-Welt Audi 90 B4 USA wnętrze
Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Auto-Welt Audi 90 B4 silnik V6 2.8