Artykuł Auto-Welt Kolekcjonowanie – pasja, która uczy. Duży Fiat
tag

Artykuł

tło

Kolekcjonowanie – pasja, która uczy

Kolekcjonowanie to pasja, która rozwija, uczy i kształtuje w człowieku wiele wartościowych cech. W tym artykule postaram się Państwu przedstawić pozytywne aspekty tego wyjątkowego hobby na przykładzie kolekcjonowania modeli samochodów.

Dlaczego ludzie kolekcjonują?

Jednym z powodów zbierania i kolekcjonowania przedmiotów jest chęć uznania i doceniania przez innych. Jest to związane z hierarchią ludzkich potrzeb, ponieważ każdy pragnie szacunku, prestiżu czy uwagi. Człowiek w społeczeństwie chce czuć się ważny i potrzebny. W środowisku modelarskim jest wiele osób, które zbierają samochody, samoloty czy inne pojazdy w konkretnej tematyce, a swoje kolekcje prezentują w mediach społecznościowych pokazując modele wyeksponowane
w gablotach czy na półkach.

Innym motywem może być chęć zachowania czegoś przez sentyment a przy okazji przechowania cennej „zdobyczy” dla kolejnych pokoleń. Niektórzy ludzie mają silną zdolność przywiązywania się do rzeczy. Dzięki takiej „mocnej więzi” wiele przedmiotów zyskuje na znaczeniu dopiero po upływie jakiegoś czasu i z biegiem lat staje się czymś unikatowym i wartościowym.

Kolejnym powodem, dla którego ludzie zajmują się zbieraniem przedmiotów jest potrzeba osiągnięcia zysku. Kolekcjonowanie daje możliwość dobrego zarobku, jednak dużą rolę odgrywają tutaj czas i cierpliwość. Dlatego największą wartość kolekcjonerską mają modele składane z wielu części i kupowane sukcesywnie po kilka elementów.

Zalety kolekcjonowania

Kolekcjonowanie rozwija bardzo ważną cechę, jaką jest cierpliwość. Jeżeli nie dysponujemy znaczącymi środkami pieniężnymi musimy się w nią uzbroić, ponieważ nabywanie unikatowych rzeczy rozciągnięte jest w czasie. Duży budżet daje możliwość szybszego zdobycia pożądanego przedmiotu, jednak moim zdaniem daje mniejszą frajdę z jego kolekcjonowania.

Zdobywanie wiedzy to kolejna korzyść płynąca z kolekcjonowania. Zbierając przedmioty uczymy się o ich historii, stając się specjalistami w danej dziedzinie, a swoją zdobytą wiedzą możemy dzielić się z innymi.

Kolekcjonowanie to nauka wytrwałości i konsekwentnego dążenia do celu. W każdym aspekcie naszego życia, aby coś osiągnąć potrzebny jest upór i nieustępliwość. W przypadku kolekcjonowania wyjątkowe zbiory powstają, jeżeli cierpliwie i sukcesywnie szukamy unikatowego przedmiotu.

Inną zaletą kolekcjonowania jest po prostu radość z posiadania czegoś wyjątkowego. Czasami siadam w fotelu, biorę model do ręki i mimo, że oglądałem go już wiele razy to i tak się nim zachwycam i odczuwam dumę z jego posiadania. Często wracając do jakiegoś modelu udaje mi się dostrzec coś więcej, odkryć go na nowo. Dla mnie kolekcjonowanie jest także sposobem na poprawę humoru.

Kolekcjonerstwo – od czego zacząć?

Kolekcjonowanie warto zacząć od określenia dziedziny naszych zainteresowań. Wybrana tematyka powinna nas nie tylko ciekawić, ale przede wszystkim sprawiać radość. Najważniejsze jest, aby ustalić sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć, ponieważ kolekcjonowanie to pasja, która trwa latami. Bez wyznaczonego kierunku możemy szybko stracić zapał i nasze kolekcjonerskie zacięcie nie przetrwa próby czasu. Moim zdaniem decyzja o zbieraniu czy kolekcjonowaniu nie powinna zapaść w pięć minut, ale być wynikiem analizy naszych zamiłowań, które nas cieszą i dają bodziec do rozwoju.

Zbierać każdy może…

Kolekcjonować może każdy. Trzeba jednak pamiętać, żeby kolekcjonowanie nie przerodziło się w jedyny i nadrzędny cel w życiu. Jeżeli ktoś kupuje przedmiot do kolekcji za ostatnie pieniądze to należałoby się zastanowić, czy nie stajemy się więźniami własnej pasji. Kolekcjonowanie może uzależniać w pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Trzeba pamiętać, żeby zachować kontrolę i nie zdobywać czegoś za wszelką cenę. Zdaję sobie sprawę, że nie mam wszystkich modeli, które chciałbym mieć i pewnie nigdy ich mieć nie będę, ale nie na tym to polega. Cieszę się, że udało mi się zebrać ciekawą kolekcję, którą mogę zaprezentować i podzielić się nią z innymi. Ogromną radość sprawia mi przekazywanie zdobytej wiedzy oraz dawanie impulsu do rozmów o minionych czasach. Czuję dużą satysfakcję, gdy moja pasja przywołuje u kogoś wspomnienia i pozwala mu przenieść się w sentymentalną podróż do przeszłości.

quote
Myślę, że szczęściem w życiu jest możliwość realizowania się przez pasję.

Kolekcjonowanie przedmiotów prawdziwemu pasjonatowi daje ogromne poczucie spełnienia. Przyjemność wynikająca z powiększania kolekcji jest ogromna. Chęć posiadania czegoś unikatowego, spełnianie młodzieńczych marzeń czy też dreszczyk emocji, wynikający z oczekiwania na pojawienie się kolejnego numeru prenumeraty z częściami do modelu, to tylko nieliczne z powodów, dla których ludzie zatracają się w tej niezwykłej pasji. Każda kolekcja jest inna i posiada własną wyjątkową historię. Mam nadzieję, że moja historia zawarta w kolekcji modeli samochodów zaciekawi Państwa i przywoła miłe wspomnienia z minionych lat.

Bartosz Janicki

Artykuł Auto-Welt Kolekcjonowanie – pasja, która uczy. zbiór motocykli
Artykuł Auto-Welt Kolekcjonowanie – pasja, która uczy. Wozy strażackie
Artykuł Auto-Welt Kolekcjonowanie – pasja, która uczy. Helikoptery
Artykuł Auto-Welt Kolekcjonowanie – pasja, która uczy. Samochody PRL